Ginekologia ogólna

Bolesne miesiączki

Przyczyną może być endometrioza (wyściółka jamy macicy znajdująca się poza macicą) lub adenomioza (wyściółka jamy macicy znajdująca się w mięśniu macicy). Diagnozę można w większości przypadków postawić na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego i USG. Czasami konieczne jest wykonanie laparoskopii w celu diagnostyki i/lub leczenia endometriozy. 

 
Nasilone krwawienie miesiączkowe
Może się wiązać z nadwrażliwością na hormony, mięśniakami macicy lub o wiele rzadziej z procesem nowotworowym. Oprócz badania ginekologicznego i USG czasami konieczne jest wykonanie histeroskopii i pobranie próbki endometrium do dalszych badań. 
Leczenie uzależnione jest od diagnozy, nasilenia objawów i wieku pacjentki. Dostępne leczenie obejmuje:
- leki niehormonalne i hormonalne zmniejszające krwawienie
- hormonalną wkładkę maciczną (Mirena)
- ablację (destrukcję) endometrium podczas histeroskopii
- histerektomię (obecnie większość zabiegów można wykonać laparoskopowo)

 
Mięśniaki macicy
Występują u około 20% kobiet i w zależności od wielkości i lokalizacji mogą powodować nasilone krwawienia miesiączkowe, parcie na pęcherz lub ból. U znacznej częsci kobiet mogą nie powodować żadnych objawów. W przypadku konieczności usunięcia mięsniaków, zabieg wykonuje się laparoskopowo lub histeroskopowo (mięsniaki wewnątrz jamy macicy) lub poprzez klasyczny zabieg chirurgiczny.

 
Krwawienie poza cyklem miesiączkowym
Krwawienie pomiędzy miesiączkami w części przypadków może mieć poważne przyczyny (infekcja lub nowotwór) i zawsze powinno być sprawdzone przez specjalistę. Konieczne może być wykonanie badania cytologicznego, wymazów bakteryjnych, USG, kolposkopii i histeroskopii. 
Krwawienie po stosunku może być objawem nowotworu szyjki macicy. Jest to rzadka przyczyna, ale konieczne jest jej wykluczenie. Krwawienie po stosunku może być też spowodowane m.in. nadżerką hormonalną, stanem zapalnym szyjki macicy, polipem szyjki macicy lub niedoborem estrogenów (u kobiet po menopauzie) 
Krwawienie po menopauzie zawsze powinno być powodem jak najszybszego zgłoszenia się do specjalisty w celu wykluczenia raka endometrium. We wczesnym stadium w większości przypadków nowotwór ten jest całkowicie wyleczalny. Kluczowa jest szybka diagnostyka. 
 
 
Powyższe informacje przeznaczone są tylko do celów edukacyjnych. Nie powinny być stosowane do rozpoznania lub leczenia schorzeń medycznych, które mogą być leczone tylko przez specjalistów lub innych wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia.
Copyright ©2016 Dr Piotr Stec MRCOG, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 1737