Problemy wczesnej ciąży

Krwawienie we wczesnej ciąży jest zwykle bardzo stresującym zdarzeniem i może (ale nie musi) być ojawem poronienia. USG pokaże, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Czasami konieczne jest wykonanie dwóch lub więcej badań USG w odstępie tygodnia, szczególnie w przypadku nieregularnych cyklów miesiączkowych. 

W przypadku krwawienia (nawet niewielkiego) połączonego z nasilonym bólem brzucha lub bólem okolicy ramienia należy natychmiast zgłosić się do szpitala w celu wykonania USG i wykluczenia ciąży pozamacicznej.
 
Poronienia nawykowe
 
Zdecydowana większość poronień ma charakter sporadyczny i nie wiąże się z podłożem chorobowym. O poronieniach nawykowych mówimy w przypadku trzech lub więcej poronień zdarzających się pod rząd. Problem ten dotyczy około 1% par. Przyczynami mogą być zaburzenia kształtu macicy (mięśniaki, wady rozwojowe), nadmierna krzepliwość krwi (trombofilia, zespół antyfosfolipidowy) oraz czynniki genetyczne. W znacznej części przypadków nie znajduje się konkretnej przyczyny. Diagnostyka składa się zwykle z badania USG, badań krwi  w kierunku wrodzonych i nabytych zaburzeń krzepnięcia oraz badań genetycznych (z krwi partnerów lub próbki pobranej po poronieniu). Leczenie jest ściśle uzależnione od diagnozy.  
 
 
Powyższe informacje przeznaczone są tylko do celów edukacyjnych. Nie powinny być stosowane do rozpoznania lub leczenia schorzeń medycznych, które mogą być leczone tylko przez specjalistów lub innych wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia.
 
Piotr Stec. Na podstawie ulotki informacujnej Royal College of Obstetricians and Gynaecologists
Copyright ©2016 Dr Piotr Stec MRCOG, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 5865